جشنواره آفلند

به مدت دو روز تخفیف روی تمامی محصولات با کد تخفیف OFF20 

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

جشنواره آفلند

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

به مدت دو روز تخفیف روی تمامی محصولات با کد تخفیف OFF20

کفش ورزشی مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟
5/5 - (2 امتیاز)
5/5 - (2 امتیاز)

در انتخاب پوشش مناسب برای پاها بسیار دقت کنید. در این مطلب از وبلاگ آفلند به معرفی صفر تا صد انتخاب کفش ورزشی مناسب خواهیم پرداخت. در ادامه همراه ما باشید.

کفش ورزشی مناسب برای انجام هرگونه فعالیت و رشته ی ورزشی افزون بر راحتی به عملکرد بهتر و جلوگیری از آسیب کمک می‌کند.

ورزش، دویدن و پرش ها معمولاً فشار زیادی را بر مچ، ساق پا ایجاد می کند که حدود سه برابر وزن بدن می‌باشد.

درحال حاضر برای انواع ورزش ها کفش ورزشی متناسب با همان طراحی، تولید و به فروش می رسند. اگر به صورت حرفه ای و یا دو مرتبه در هفته در یک رشته فعالیت دارید حتماً از کفش مناسب برای همان استفاده کنید.

اما اگر در انواع رشته ها و به صورت سرگرمی فعالیت دارید، بهتر است که از کفش چند ورزشی چند منظوره استفاده کنید.

کفش ورزشی مناسب
کفش ورزشی مناسب

مشخصات کفش ورزشی مناسب

کفش‌ها از مهم ترین قسمت استایل هر فردی می باشد و وظیفه ی عملکرد مکانیکی مانند انتقال وزن بدن را هم بر عهده دارد. کفش ورزشی خوب و مناسب دارای مشخصات بسیاری می باشد. همیشه قیمت، عامل اصلی برای مناسب بودن کفش ها نیست.

قابلیت تنظیم

کفش ورزشی مناسب باید دارای بند های قابل تنظیم باشد که با توجه به نیازهای فرد تنظیم شود.

پایداری

پاشنه های کفش باید کاملاً نرم و پایدار باشد تا از هر گونه حرکت عمودی و یا افقی جلوگیری شود.

جادار و دارای فضای کافی

باید در قسمت جلویی، عرض و طول کفش فضای کافی باشد تا انگشتان پا دچار مشکل نشوند.

توجه داشته باشید که زمان راه رفتن به صورت عادی پا تا حدود یک سانتی متر گسترش یافته و بلندتر می‌شود. در نتیجه بهتر است کفش انتخابی شما از بلندترین انگشت حدود نیم تا یک سانت بلندتر باشد.

پاشنه 2 و نیم سانتی متر

بهتر است که کفش انتخابی شما حداکثر 2 و نیم سانتی متر پاشنه داشته باشد. پاشنه های بلند و یا نا مناسب احتمال ایجاد آسیب و درد را افزایش می‌دهد.

کفش مناسب ورزش با پاشنه 2 و نیم سانتی
کفش مناسب ورزش با پاشنه 2 و نیم سانتی

انواع کفش ورزشی

کفش ورزشی با توجه به نوع کاربری انواع زیادی دارند که در این قسمت به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد.

مشخصات کفش ورزشی مناسب دویدن

اخیرا قسمت بزرگی از پژوهش های انجام شده در مورد کفش ورزشی مناسب دویدن و بهبود کیفیت برای دویدن بوده است. کفش مناسب رشته ی دو در سه گروه بزرگ قرار می گیرند.

کفش بالشتک دار

طراحی کفش بالشتک دار و یا خنثی برای آن گروه از افراد دونده ای می باشد که در قسمت کف پای خود قوس زیاد و بدون انعطاف دارند.

در قسمت میانی این کفش ها دارای فوم نرم و تک رنگ از جنس اتیلن وینیل استات (EVA) هستند که پشتیبانی بسیار عالی برای قسمت کف پا است.

EVA ماده ای سنتتیک و دارای قابلیت فرم دهی می باشد. خواص چگالی آن متغیر بوده و بالشتک آن قابل تنظیم است.

کفش پایدار کننده

کفش پایدار کننده مناسب افرادی است که قوس کف پای آن ها در زمان دو از بین رفته و باعث ایجاد پایداری سبک تا حد متوسط شده و اصطلاحاً به آنها پروناتور هم گفته می‌شود.

در این کفش در قسمت قوس و پاشنه در حدود سه لایه ی پلی اورتان وجود دارد و زمان دویدن این قوس را حفظ می‌کند.

پلی اورتان این کفش ها باعث سنگین تر شدن آنها نسبت به کفش های دارای EVA می‌شود.

کفش پایدار کننده
کفش پایدار کننده

کفش های کنترل حرکت

این مدل کفش با بالاترین میزان پایداری برای افراد با مشکل صافی کف پا و یا افزایش وزن طراحی و تولید می‌شود. معمولاً در قسمت لبه ی داخلی بیشترین پایدار کننده ها را دارند.

قسمت خارجی این کفش ها تولید شده از لاستیک کربن است که دارای دوام بالا، انعطاف پذیری و افزایش خاصیت بالشتکی می‌باشد.

کفش تریل

کفش تریل برای افرادی که تمایل به دویدن در طبیعت دارند، گزینه ای مناسب و عالی می‌باشد. این مدل از کفش ها دارای آج عمیق برای جذب فشار و مقاومت بالاتر می‌باشد.

کفش ورزشی چند منظوره

طراحی کفش چند منظوره به گونه ای است که در انواع رشته های ورزشی قابل استفاده است. پارچه ی مورد استفاده آن ترکیبی از تور و نوارهایی از چرم می‌باشد.

کفش مناسب پیاده روی

کفش مناسب پیاده روی در قسمت قوس پا محکم، دارای اج ریز و جذب مناسب است. بدلیل الگوی تکرار پاشنه به انگشتان حین پیاده روی کفش باید از مقاومت مناسبی برخوردار باشد.

کفش مناسب پیاده روی
کفش مناسب پیاده روی

کفش مناسب باشگاه و سالن های ورزشی

این مدل کفش‌ها گزینه ی مناسبی برای ورزش هایی مانند بسکتبال، تنیس و والیبال طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند. قسمت زیرین کفش مناسب باشگاه بسیار محکم بوده و لایه ی خارجی و بیرونی آنها از چرم ترم تولید می‌شود.

کفش مناسب برای والیبال

طراحی کفش مناسب والیبال به گونه ای است که در همه ی قسمت ها محکم و مقاوم است. کفش والیبال در دو مدل رویه ی کوتاه و رویه بلند تا بالای مچ تولید می شود. مدل رویه بلند آن باعث محافظت از پا در هنگام پرش ها می‌شود.

کفش میخ دار

طراحی کفش ورزشی میخ دار به گونه ای است که در قسمت زیرین آن میخ هایی با جنس استیل و یا پلاستیک های فشرده دارند و برای افزایش کشش در زمین های چمن برای انجام ورزش هایی مانند فوتبال، بیس بال و… مناسب می‌باشد.

کفش میخ دار
کفش میخ دار

نکات

  • توجه داشته باشید که کفش های فرسوده را استفاده نکنید چون این کفش ها عملکرد قبل خود را ندارند و دویدن با آنها باعث آسیب دیدگی پا می شود. درواقع عمر مفید برای کفش ورزشی مناسب دویدن حدود 550 تا 700 کیلومتر است.
  • سعی کنید برای خرید کفش ورزشی مناسب به فروشگاه هایی مراجعه کنید که محصولات اصل و مرتبط با رشته ی ورزشی شما را داشته باشند و یا قبل از خرید در مورد کفش ورزشی مناسب برای نوع پای خود تحقیق کرده و سپس برای خرید بروید.
  • نکته ی بعدی این است که بدلیل ورم پاها در طول روز بهتر است که برای تعیین سایز و خرید کفش ورزشی مناسب بعد از انجام تمرین و یا در آخر روز اقدام نمایید.
  • توجه داشته باشید که قسمت پاشنه به خوبی نگهدار پاشنه ی کفش شما باشد.
  • زمان تست کفش ها سعی کنید حتماً در داخل فروشگاه و روی تمام سطوح مانند فرش، سرامیک و…راه بروید تا از راحتی آن مطمئن شوید.
  • همیشه بند کفش ورزشی خود را سفت و محکم ببندید تا پاها درون کفش محکم بایستد. بسیاری از روش ها برای بستن بند کفش‌ وجود دارد که با توجه به نوع فرم پا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • زمان تست کردن و خرید کفش ورزشی مناسب هر دو کفش پای راست و چپ را بپوشید تا از مناسب بودن سایز مطمئن شوید. همچنین کفش را روی سطح هموار گذاشته تا از هموار و بدون نقص بودن آن هم اطمینان حاصل کنید.
  • به این مورد هم توجه داشته باشید که کفش انتخابی شما برای مدت زمان طولانی در فروشگاه نمانده باشد. کفش ورزشی توانایی تحمل فشار بالایی دارند اما با گذر زمان امکان کاهش اثر آن وجود دارد.
  • توجه داشته باشید که کفش جا باز نمی‌کند و کفش تنگ را به هیچ وجه تهیه نکنید.
کفش ورزشی نایک
کفش ورزشی نایک

سوالات متداول کاربران

کفش ورزشی مناسب چند نوع دارد؟

کفش بالشتک دار، پایدار کننده، کنترل حرکت، تریل، چند منظوره، مناسب دو، پیاده روی، والیبال، فوتبال، باشگاه ورزشی و میخ دار و غیره از انواع کفش های ورزشی می باشد.

مشخصات کفش ورزشی مناسب چیست؟

از جمله مشخصات کفش ورزشی مناسب می توان به مواردی مانند قابلیت تنظیم، پایداری، جادار و دارای فضای کافی و پاشنه ی استاندارد 2 و نیم سانتی متری اشاره کرد.

سخن آخر

کفش ها دارای انواع بسیاری می‌باشد. کفش ورزشی از انواع کفش است که متناسب با هر رشته ورزشی متفاوت است. بهتر است برای بازی حرفه ای تر با توجه به هر رشته ای از کفش مناسب با همان استفاده کنید تا علاوه بر عملکرد بهتر از ایجاد هرگونه آسیب جلوگیری شود.

در مطلب بالا در این مورد توضیحاتی داده شد که امیدوارم مورد توجه شما عزیزان همراه قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟