جشنواره آفلند

به مدت دو روز تخفیف روی تمامی محصولات با کد تخفیف OFF20 

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

جشنواره آفلند

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

به مدت دو روز تخفیف روی تمامی محصولات با کد تخفیف OFF20

کفش دوچرخه سواری
5/5 - (4 امتیاز)
5/5 - (4 امتیاز)

سلام. در این مطلب از وبلاگ آفلند در خصوص معرفی کفش مناسب برای دوچرخه سواری همراه شما عزیزان هستیم.

معمولاً برای دوچرخه سواری می‌توانید از کفش های مختلفی استفاده کنید؛ اما اگر این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می‌کنید، بهتر است انتخاب شما کفش مخصوص دوچرخه سواری باشد که باعث عملکرد بهتری هم خواهد شد. در همین ابتدا میگوییم که دوچرخه سواری برای تردد و یا ورزش تفاوتی ندارد.

تفاوت کفش دوچرخه سواری با کفش معمولی

کفش مناسب دوچرخه سواری با کفش معمولی متفاوت است، در این قسمت به بعضی از این موارد اشاره خواهیم داشت.

ویژگی بارز کفش مناسب دوچرخه سواری، طراحی کف آن است. کفش دوچرخه سواری داری کفی محکمی بوده و باعث می‌شود که نیرو به درستی از کف پا به رکاب منتقل شود.

همچنين قسمت کف آن دارای 2 و یا 3 سوراخ است که با قطعه هایی با نام پل یا پل پدال از جنس فلز و یا پلاستیکی در کفش ها به وسیله ی پیچ متصل می‌شود که در هنگام رکاب زدن در یک ساختار مکانیکی قفل شده و باعث اتصال محکم پاها به رکاب خواهد شد.

ویژگی کفش مناسب دوچرخه سواری
کفش مناسب دوچرخه سواری

فواید استفاده از کفش مناسب دوچرخه سواری

این موضوع را مدنظر داشته باشید که استفاده از کفش مناسب دوچرخه سواری باعث ایجاد تغییر زیادی در نحوه ی رکاب زدن و فشار دادن رکاب دوچرخه به سمت پایین می‌شود.

این فشار باعث درگیر شدن یک و یا دو عضله اصلی پاها شده و رکاب زدن به صورت مداوم و 360 درجه امکان پذیر می‌شود. همچنین تمرین کردن هم باعث درگیری عضلات بیشتر ساق پا، چهارسر، همسترینگ، خم کننده ی ران و سرینی می‌شود. این مورد یکی از فواید اصلی این کفش هاست که در ادامه به سایر فواید استفده از این کفش های مخصوص میپردازیم.

افزایش مهارت

از دیگر فواید کفش دوچرخه سواری افزایش مهارت و کیفیت در عبور از پیچ ها، سربالایی ها، پرش ها و پنجه رکاب می‌باشد. این قفل شدن پاها روی پنجه رکاب باعث افزایش مهارت و انتقال درست نیرو و کاهش هدر انرژی می‌شود.

همه دوچرخه سوارانی که به صورت حرفه ای در جاده (کورسی)، کوهستانی و یا دیگر رشته های آن دوچرخه سواری می‌کنند، برای عملکرد قدرتمند تر از کفش مناسب این ورزش جذاب استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که کفش مناسب دوچرخه سواری برای جاده، پیست و یا کوهستان الزامی است.

کفش مناسب برای دوچرخه سواری
کفش مناسب برای دوچرخه سواری

تمرینات اولیه در هنگام استفاده از کفش دوچرخه سواری

به این نکته توجه داشته باشید که کفش دوچرخه سواری به علت قفل شدن در پنجه رکاب، احتمال ایجاد آسیب، سقوط و یا زمین خوردن در افراد غیر حرفه‌ای را افزایش می‌دهد و معمولا این مورد زمانی رخ می‌دهد که در زمان توقف، پاهای خود را از قفل بيرون نمی‌آورید. این موضوع جای نگرانی ندارد و بعد از چندین بار زمین خوردن و عادت کردن عضلات و توقف در سرعت پایین همه چیز برطرف خواهد شد.

نحوه صحیح استفاده از کفش مناسب دوچرخه سواری

بهترین روش قفل کردن کفش ها روی پنجه رکاب است. در هنگام شروع باید قسمت جلوی پل را در داخل پنجه رکاب قرار داده و بعد با ایجاد فشار به قسمت پایین و عقب پل در قسمت داخلی پنجه رکاب قفل خواهد شد. برای بیرون آوردن پل کفش از قسمت پنجه رکاب باید به پاشنه ی پا به سمت بیرون فشار وارد کنید.

توجه داشته باشید که باید پاشنه ی پای راست را به سمت راست و پاشنه ی چپ را به سمت چپ فشار وارد کنید و اینطوری پل کفش از داخل پنجه رکاب بیرون می‌آید. برای آشنایی با عملکرد بهتر تمرین این کار را زمانی که ثابت هستید داشته باشید.

کفش دوچرخه سواری قفل شو
کفش دوچرخه سواری قفل شو

انواع کفش مخصوص این ورزش

در این قسمت از مطلب به معرفی انواع کفش و محل قرار گیری پل کفش اشاره خواهیم داشت که عبارتند از:

  • نوع جاده (کورسی) مدل سه پیچ
  • کف کفش نوع کوهستان مدل دوپیچ

متداول ترین مدل هایی که وجود دارد از نوع دوپیچ با پل فلزی و عمر بالا می باشد که بیشتر برای کفش های دوچرخه سواری در کوهستان و شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع سه پیچ آن هم با پل های پلاستیکی در کفش های کورسی و یا پیست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پنجه رکاب کوهستان

پنجه رکاب ها دارای انواع و مدل های متفاوتی است که رایج ترین آنها دو نوع دوپیچ و سه پیچ است؛ مدل دوپیچ آن برای کوهستان و شهری و سه پیچ برای جاده بسیار متداول است.

تنظیم زاویه ی بازی پل ها

با قفل شدن پل کفش داخل پنجه، پل به شکل مشخص به سمت چپ و راست حرکت دارد. دامنه بازی در بعضی از پل ها مانند کفش جاده کم و در بعضی مانند کوهستان و شهری بیشتر می‌باشد، دلیل این دامنه راحتی پاها است.

کفش دوچرخه سواری کورسی
کفش دوچرخه سواری کورسی

بستن پل روی کفی کفش

به بستن پل روی کفی کفش توجه کنید. پل کفش بایستی با توجه به فرم پاها در جای درست از پنجه بسته شوند.

کفش دوچرخه سواری جاده

کفش دوچرخه سواری جاده با نام دیگر (کورسی) به صورت حرفه ای دارای کفی خشک و رویه ی جذب می‌باشد.

کف آن کاملاً صاف و پل هایی از جنس پلاستیکی برای انتقال نیروی بهتر دارد. همین ویژگی باعث شده تا این کفش برای راه رفتن و پیاده روی نامناسب و برای جاده به صورت حرفه‌ای مناسب باشد.

کفش مناسب دوچرخه سواری سه چسب

کفش دوچرخه سواری کوهستانی دارای کفی کاملاً خشک و رویه و عاج های محکم و بادوام برای دو روی مسیرهای خاکی می باشد. پل نصب شده در کفی از جنس فلزی بادوام است.

کفش دوچرخه سواری کوهستان
کفش دوچرخه سواری کوهستان

سایز مناسب

به این نکته توجه داشته باشید، زمانی که کفش دوچرخه سواری را تست می‌کنید نباید انگشتان پا به قسمت جلویی کفش بچسبد.

سوالات متداول کاربران

تفاوت کفش دوچرخه سواری با کفش معمولی چیست؟

یکی از ویژگی بارز کفش مناسب دوچرخه سواری نوع طراحی کف آن است. کفی این کفش ها محکم بوده و باعث انتقال درست نیرو از کف پا به رکاب می شود.
قسمت کف آن 2 و یا 3 سوراخ دارد که با قطعاتی از جنس فلز و یا پلاستیکی در کفش ها به وسیله ی پیچ متصل شده که در رکاب زدن به صورت مکانیکی قفل شده و باعث اتصال محکم پاها به رکاب می شود.

سخن آخر

اگر از به صورت حرفه ای چه برای تردد و چه برای ورزش دوچرخه سواری می کنید بهتر است از کفش مناسب دوچرخه سواری استفاده کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید. کفش مناسب دوچرخه سواری با کفش معمولی متفاوت است. دارای انواع گوناکونی بوده و برای جاده، کوهستان و سطوح مختلف متنوع می باشد. در مطلب بالا به طور کامل توضیح داده شده است.
شما عزیزان می توانید برای مشاهده و خرید تمامی کفش ها از بهترین برندها با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟