جشنواره آفلند

به مدت دو روز تخفیف روی تمامی محصولات با کد تخفیف OFF20 

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

جشنواره آفلند

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

به مدت دو روز تخفیف روی تمامی محصولات با کد تخفیف OFF20

هالوکس والگوس چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

در این مطلب از وبلاگ آفلند با معرفی یکی از مشکلات مربوط به پا یعنی انحراف انگشت شست پا با نام هالوکس والگوس همراه با شما عزیزان هستیم.

هالوکس والگوس

هالوکس والگوس (Hallux valgus) نام دیگر انحراف یا قوز شست پا از موارد شایع در خانم ها می باشد. این مشکل یک برآمدگی استخوانی دردناک است در قسمت داخلی مفصل انگشت شست پا می‌باشد.

هالوکس به معنای شست و والگوس به معنای انحراف به سمت خارجی پا است.

ایجاد فشار به مفصل انگشت بزرگ پا باعث ایجاد انحراف انگشت شست به سمت انگشت دوم شده و با تغییر زمان ساختار طبیعی استخوان را تغییر داده و پینه ی برآمده را ایجاد می‌کند.

این فشرده شدن انگشتان پا و انحراف شست پا و شدت علائم معمولاً از عوارض استفاده از کفش های تنگ، غیر استاندارد و باریک می‌باشد. در بسیاری از مواقع این درد های انحراف و پینه ها با استفاده از کفش‌ های گشاد تر بهتر می‌شود و با درمان ساده تر بهبود می‌یابد.

این مشکل انحرافی افزون بر ظاهر نامناسب و بدشکلی پا در زمان کفش پوشیدن فرد احساس درد و ناراحتی دارد و در صورت عدم درمان به موقع باعث ایجاد مشکلات بیشتری می‌شود.

مشکل هالوکس والگوس

دلایل ایجاد هالوکس والگوس چیست؟

این مشکل هم مانند دیگر مشکلات مربوط به انحراف و بدفرمی پا دارای دلایل زیادی است که در این قسمت به چند مورد از این دلایل اشاره خواهیم داشت.

استفاده از کفش تنگ و یا نامناسب

کفش تنگ و نامناسب و غیر استاندارد به طور کلی مضر است و باعث ایجاد آسیب و درد در نواحی پاها و کمر می‌شود؛ همچنین در بسیاری از موارد هم علاوه بر درد باعث بدشکلی و غیر طبیعی شدن فرم پا و انگشتان می‌شود.

بنابراین از استفاده از کفش های تنگ و یا با نوک باریک که باعث ایجاد فشار به انگشتان پا و یا خم شدن انگشت اول به سمت دیگر انگشتان خودداری کنید.

همچنین از کفش های سفت هم استفاده نکنید؛ زیرا باعث تأثیر نامناسب بر انحنای طبیعی پا و در نتيجه ضعف عضلات پا می‌شوند.

عوامل ارثی

بعضی از افراد در اثر عوامل ارثی دارای پاهایی با ظاهر غیر طبیعی هستند و یا ساختار پای آن ها به گونه ای است که احتمال ایجاد آسیب، بیماری های عضلانی مانند پولیو، تورمی مانند رماتیسم یا انحراف در انگشتان پا را افزایش می‌دهد.

عوامل ایجاد هالوکس والگوس

علائم هالوکس والگوس چیست؟

هالوکس والگوس امکان دارد که به صورت یک طرفه و یا دو طرفه و به صورت نرم و یا استخوانی ایجاد شود و دارای علائمی مانند:

 • قرمزی و تورم
 • درد و حساسیت به لمس شدن
 • سفت و سخت شدن پوست کف پا
 • ایجاد پینه های سخت و یا میخچه روی قسمت برآمدگی
 • گرفتگی و یا محدودیت های حرکتی برای انگشت شست پا که گاهاً راه رفتن را دچار مشکل می‌کند.

هستند.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات این تورم و بزرگ شدن مفاصل احتمال ایجاد بورسیت را افزایش می‌دهد. بورسیت بیماری دردناکی است که به معنای پر از آب و تورم شدن کیسه (بورسا) است که عملکرد آن مانند ضربه گیرهایی برای استخوان هایی که در نزدیک مفاصل می‌باشند.

با از بین رفتن غضروف های اطراف مفصل باعث درد مزمن و بیماری آرتروز خواهد شد.

انحراف انگشت پا در دوران بلوغ

افزون بر تمام انحراف ها نوع دیگری از انحراف انگشت پا یا همان هالوکس والگوس می‌باشد که در زمان بلوغ و جوانی بوجود می‌آید و نسبت به انواع دیگر آن کمتر فرد را دچار محدودیت حرکتی می‌کند.

این مشکل اکثراً در دختران آن هم در سنین 10 تا 15 سالگی بیشتر است.

ایجاد این مشکل معمولاً ارثی از والدین به فرزندان می‌باشد.

انحراف انگشت شست پا

نحوه ی تشخيص هالوکس والگوس

برای تشخیص این انحراف مانند مشکلات دیگر مربوط به پا روش هایی وجود دارد که دراین قسمت به بعضی از آنها اشاره خواهیم داشت.

معاینه فیزیکی

پزشک مربوطه برای درمان این مشکل در معاينات خود در مورد سوابق پزشکی، سلامت عمومی و علائمی که دارید، سؤال می‌کند که باید با دقت به آنها پاسخ دهید. علاوه بر تشخیص فیزیکی و براساس علائم موجود ولی پزشک تجویز عکسبرداری با اشعه ی ایکس را هم خواهد داد.

اشعه های ایکس

از طریق تصاویر اشعه ایکس می‌توان تراکم ساختارهایی مانند استخوان‌ها را مشخص کرد.

تصاویر گرفته شده از اشعه ایکس به بررسی بهتر پزشک برای بررسی انگشتان کمک کرده تا تشخيص و درمان بهتری داشته باشد.

در زمان نشستن و یا ایستادن تراز استخوان ها متغیر است. این تصاویر اشعه ایکس در حالت ایستاده گرفته می شود و به طور کاملا واضح این تغییرات را مشخص می‌کند. تعیین میزان انحراف و انتخاب روش مناسب برای صاف شدن پا برای درمان پا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه ی تشخيص هالوکس والگوس

درمان هالوکس والگوس

این مشکل انحرافی در بسیاری از مواقع بدون عمل جراحی قابل درمان است، اما در صورت تشدید قوز شست پا معمولاً کار به عمل جراحی آن می‌کشد. در این قسمت از مطلب به چند روش درمانی اشاره خواهیم کرد.

تعویض کفش

همانطور که قبلاً هم گفته شد در بسیاری از مواقع درد های ناشی از این انحراف شست پا با تعویض کفش و استفاده از کفش مناسب قابل درمان است.

پزشک می‌تواند درمورد انتخاب کفش مناسب این انحراف و کاهش فشار به انگشتان پا اطلاعاتی را به شما بدهد تا نقش درمانی و کاهش درد را داشته باشد.

فیزیوتراپی

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی به تسکین درد کمک می کند و باعث کاهش التهاب می‌شود.

کفی‌های طبی

پزشک مربوطه برای کاهش فشار از قوز انگشت شست پا کفی های طبی سفارشی و یا بدون نسخه را تجویز خواهد کرد. همچنین استفاده از فاصله دهنده برای لا به لای انگشتان و یا استفاده از اسپیلینت برای صاف نگه داشتن انگشت شست پا در شب توصیه می‌شود تا فرد درد کمتری را احساس کند.

یخ

گذاشتن یخ روی شست پا چندین مرتبه به صورت روزانه و هر بار 20 دقیقه برای کاهش تورم و درمان هالوکس والگوس بسیار خوب و مفید خواهد بود. توجه داشته باشید که یخ را نباید به صورت مستقیم روی پا قرار دهید.

گذاشتن پد

استفاده از پدهای محافظ این انحراف بسیار مفید بوده و عملکرد آن همانند ضربه‌گیر برای استفاده روی قسمت دردناک برآمدگی می‌باشد. حتما در زمان خرید به سایز دقت کنید؛ زیرا ممکن است بدتر باعث افزایش درد و فشار به برآمدگی شود.

درمان انحراف انگشت پا

تمرینات ورزشی مفید برای هالکوس والگوس

بعضی از تمرينات ورزشی سبک هستند که برای این مشکل انحراف انگشت پا (هالوکس والگوس) مفید می باشد که از جمله آنها می توان به مواردی مانند:

 • برداشتن اشیاهای سبک مانند دستمال، تیله و.. به کمک انگشتان پا
 • کشیدن انگشتان و تا ده ثانیه نگه داشته و 4 تا 5 مرتبه تکرار کنید. در نهايت هم 15 مرتبه در یک جهت و 15 مرتبه در جهت مخالف تکان دهید.
 • خم و منقبض کردن انگشتان پا
 • انتخاب کفش مناسب جهت پیشگیری از هالوکس والگوس

همانطور که قبلاً هم گفته شد کفش مناسب برای سلامتی بسیار مهم است و در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و مشکلات مربوط به پاها و کمر ضروری می‌باشد. در این قسمت به

بعضی از نکات مهم در مورد انتخاب کفش مناسب برای پیشگیری از این بیماری اشاره خواهیم کرد:

 • سایزبندی برندهای مختلف باهم تفاوت دارند. پس قبل از خرید حتماً تست کنید و چند قدم با آنها راه بروید. کفش های مناسب و هماهنگ با فرم پا را انتخاب کنید.
 • توجه داشته باشید که سایز پاها با افزایش سن تغییر خواهد کرد.
 • خرید کفش را به آخر روز موکول کنید زیرا پاها به بزرگترین حد خود می رسند.
 • در زمان تست کفش ها ایستاده باشید و دقت کنید که یک تا یک و نیم سانتی متر برای پاها فضا باشد.
 • کفش مناسب کفشی است که برای عریض ترین قسمت کف پا مناسب باشد.
 • پاشنه های کفش باید راحت و با کمترین لغزش باشد.

فواید راه رفتن روی شن و ماسه برای بهبود هالکوس والگوس

راه رفتن با پاهای برهنه بر روی شن های نرم ساحل فواید بسیاری برای بهبود این مشکلات پا دارد. شن و ماسه باعث ماساژ کف پا شده و خون رسانی و کف پا را افزایش داده و انگشتان پا را اصلاح و تقویت می‌کند.

راه رفتن روی شن و ماسه برای بهبود هالوکس والگوس مفید است

سوالات متداول کاربران پیرامون هالوکس والگوس

روش های درمان انحراف انگشت پا یا همان هالوکس والگوس چیست؟

این مشکل پا در روش های غیر جراحی با روش هایی مانند تعویض کفش، فیزیوتراپی، گذاشتن یخ، استفاده از پد و کفی های طبی قابل بهبودی و درمان می‌باشد.

بیشترین دلیل ایجاد انحراف انگشت پا چیست؟

انحراف انگشت پا بدلایل استفاده از کفش تنگ و نامناسب و عوامل ارثی ایجاد می‌شود.

سخن آخر

مشکل انحراف انگشت پا یا همان هالوکس والگوس از بیماری شایع در خانم ها است که بر اثر استفاده از کفش تنگ و نامناسب و یا عوامل ارثی ایجاد می‌شود. این مشکل یک برامدگی دردناک در قسمت خارجی و کنار شست پا می‌باشد.

این مشکل علائم زیادی مانند تورم، قرمزی، حساسیت به لمس، سفت و سخت شدن پوست، گرفتگی و یا ایجاد محدودیت در راه رفتن و…دارد. هالوکس والگوس در اکثر مواقع بدون جراحی قابل درمان می‌باشد. استفاده از کفش مناسب برای پیشگیری و یا درمان بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

اگر سوالی دارید در بخش نظرات از ما بپرسید. همچنین برای خرید کفش اسناندارد به فروشگاه آفلند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟